Кой как рециклира: Нидерландия начело, България с напредък (Графика №19/2024)

Увеличаването на дела на рециклираните материали не само спестява ресурси, но и допринася за намаляване на въглеродните емисии, подкрепяйки прехода към по-зелена икономика. През 2023 година 11,8% от материалите, използвани в ЕС, са били рециклирани, показват данни на Евростат. Този показател, известен като „коефициент на кръгово използване на материали“, отразява степента, до която рециклираните материали…

ЕДВА 35 ОБЩИНИ В БЪЛГАРИЯ ИМАТ ЦЯЛОСТНА СИСТЕМА ЗА РАЗДЕЛНО СЪБИРАНЕ НА ОТПАДЪЦИ

Само 35 общини в България разполагат с цялостна система за разделно събиране на отпадъците, която подпомага рециклирането и преработката на битовите отпадъци. За сравнение, в повечето европейски държави този процес е значително по-напреднал. Основна пречка у нас остава липсата на подходяща инфраструктура, включително контейнери за разделно събиране, рециклиращи центрове и цялостни системи за събиране на отпадъците, пише вестник “24 часа”. В редица…

Скритата стойност на електронните отпадъци в нашите домове

На 14-ти октомври отново честваме Международния ден без отпадъци от електрическо и електронно оборудване  (The International E-Waste Day), продължавайки да привличаме внимание към тази значима тема с надеждата да мотивираме още повече хора да възприемат устойчиво поведение при използването, събирането и третирането на отпадъци от електрическо и електронно оборудване. Последният Глобален мониторинг на електронните отпадъци на ООН…

Износът на материали за рециклиране от ЕС рязко се увеличава през 2023 г., по данни на Евростат

През 2023 г. Европейският съюз е изнесъл 8,5 милиона тона продукти за рециклиране, като например хартия, пластмаса и стъкло, в трети страни, което е повишение от 34 на сто спрямо предходната година (6,4 милиона тона), сочат най-новите данни на Евростат. В същото време вносът на такива материали е спаднал с 19 на сто до 3,2…

Рамкова директива за отпадъците: Съветът възнамерява да започне преговори за преразглеждането ѝ

Съветът прие позицията си („общ подход“) относно целенасоченото преразглеждане на Рамковата директива за отпадъците с акцент върху хранителните и текстилните отпадъци. Общият подход има за цел да предотврати образуването на отпадъци от бързата мода и да улесни повторната употреба. Освен това в него се определят амбициозни цели за значително намаляване на хранителните отпадъци до 2030 г.…

Публикуван е Законодателният акт за суровините от критично значение (CRMA – Critical Raw Materials Act)

На 3 май 2024 г.  в Официален вестник на Европейския съюз е публикуван Законодателният акт за суровините от критично значение (CRMA – Critical Raw Materials Act).   Законодателен акт на ЕС за суровините от критично значение за бъдещето на веригите на доставки в ЕС През март 2024 г. Съветът прие европейския акт за суровините от критично значение,…

Оправда ли Зелената сделка очакванията?

“Зелената сделка” оформи мандата на Урсула фон дер Лайен с надеждата блокът да се превърне в пионер в борбата с изменението на климата. С наближаването на края на мандата на председателя на Европейската комисия, кои бяха основните зелени постижения и кои закони бяха възпрепятствани от евродепутатите? Увеличаване на целите за възобновяеми енергийни източници и енергийна…

БТА > Европейски нюзрум: Рециклиране и управление на отпадъците в Европа

Европейски нюзрум ООН наскоро заяви, че ежедневно се изхвърлят един милиард порции храна по целия свят, а само един процент от търсенето на редкоземни минерали се задоволява чрез рециклиране на електронни отпадъци, съобщават Международният съюз по телекомуникации и Институтът за обучение и изследвания на ООН. Макар че Европейският съюз работи усилено за намаляване на отпадъците, увеличаване…

Кръгова икономика

Отделянето на икономическия растеж от използването на ресурси и преминаването към кръгови системи в производството и потреблението е от ключово значение за постигане на неутралност на ЕС по отношение на климата до 2050 г. На тази страница: План за действие за кръговата икономика Проектиране на устойчиви продукти Предоставяне на повече права на потребителите Насочване към ключови…

Отпадъци от електрическо и електронно оборудване: Съветът приема изменения, за да се изясни кой плаща за разходите за управление

Съветът прие изменения на законодателството на ЕС относно отпадъците от електрическо и електронно оборудване (ОЕЕО), което включва редица продукти като компютри, хладилници и фотоволтаични панели. Целта на измененията е Директивата за ОЕЕО да бъде приведена в съответствие с решение на Съда на ЕС от 2022 г. относно частичната недействителност на директивата, която се дължи на необоснованото…